at
27Ara

Eskişehir Binicilik

Çocuklarınızı bir an önce atlarla tanıştırın! Kendiniz de tanışmayı ihmal etmeyin!

AT MANEJİ / AT ÇİFTLİĞİ
Her yaş grubu için hobi binişi ve binicilik eğitimi veriyoruz.

Eskişehir Binicilik dersleri tesisimiz içinde yer alan iki katlı, 1.400 m2 alan üzerine kurulu, havadan ısıtmalı ve resmi müsabakalara uygun at manejimizde verilmektedir.  Binicilik eğitimleri binicilik antrenörleri eşliğinde verilmektedir. İnsanımıza iyi bir biniciliği yaptırmanın yanında at özelinde hayvan sevgisi aşılamak ta hedeflenmektedir. Hobi binişi ve binicilik eğitimi veriyoruz.

Eskişehir at çiftliği açısından Mahmudiye ilçesi olarak Türkiye’nin merkezi. Ancak Mahmudiye ilçesi Türkiye’nin at yetiştiriciliği konusunda merkez olmasına rağmen Eskişehir içinde at çiftliği ve binicilik imkanları sınırlı düzeyde. Yörük Çadırı Eskişehir olarak restaurant faaliyetimizin yanı sıra misafirlerimize binicilik alanında da hizmet veriyoruz. Geniş ve büyük olanaklara sahip işletmemizde hem kahvaltı yapabilir, hem binicilik yapabilir, sonrasında yemek yiyebilir ve oyun-sportif faaliyetlerde bulunabilirsiniz.

ATLARIN KİŞİLER ÜZERİNDEKİ FAYDALARI

 • Koordinasyon, refleks ve motor sinir sistemi gelişimi:  Bir atı kontrol ederken, örneklenmiş hareketlerin tekrarlanması refleksleri hızlandırır ve motor sinir sisteminin planlanmasına yardımcı olur.
 • Denge gelişimi:  Biniciyi at üzerinde farklı pozisyonlarda oturtarak farklı kas gruplarını çalıştırabiliriz.
 • Kas gelişimi: At binmek bir egzersiz olsa dahi bir eğlence olarak algılanır ve bu nedenle eğlence süresi ne kadar uzar ise egzersize bağlı kas gelişimi o yönde artacaktır.
 • Bağların ve Kasların Esnemesi: Bir atı üzerinde oturmak yakınlaştırıcı kalça kaslarının gerilmesini gerektirir.
 • Eklemlerde Artan Hareket Aralığı: Binicinin ata bindikçe hareket aralığı artar. Hareket aralığı ayrıca ata binme ve attan inme, ata sarılma, ata tımar etme hareketleri ve ders sırasındaki egzersizler ile artar.
 • Gelişen Solunum ve Kan Dolaşımı: Atın koşması ve yürümesi solunumu ve kan dolaşımını arttırır.
 • Sindirim Sisteminin Gelişimi: Sindirim sistemi canlandırılır ve sindirme etkinliği artar.
 • Duygusal Bütünleşme: Ata dokunmak, dokunma duyularını canlandırır.
 • Mutluluk Hissi
 • Artan Kendine Güven Duygusu
 • Arkadaşlık: Ata binmek tek başına yapılan bir aktivite gibi görünse de gruplar halinde gerçekleştirilir. Biniciler ortak bir at sevgisini ve ortak binicilik deneyimini paylaşırlar ve bu paylaşım bir arkadaşlık oluşturmak için iyi bir temeldir.
 • Saygının ve Hayvan Sevgisinin Gelişmesi
 • Artan Deneyimler: Binicilikte kazanılan deneyim türleri sonsuzdur. Ata sarılmaktan ve onu tımar etmekten, at sürmeye, at gösterilerine gitmekten atın bir parçası olmaya kadar, binici sürekli olarak deneyim kazanır ve gelişme gösterir.
 • Eğlenmek: Hiç şüphesiz ata binmek eğlencelidir. Biniciler her katıldıkları derste heyecan ve zevki daha fazla hissederler.

Kendinizin ve çocuğunuzun bu imkanlardan profesyonelce faydalanmasını istiyorsanız sizleri tesisimize bekliyoruz.

0222 314 03 11 – 0553 926 32 26 – Eskişehir Binicilik İmkanı yanıbaşınızda

Atların çocuk gelişimine olan 16 faydası

Çocuklarınızı bir an önce atlarla tanıştırın


Özellikle gelişim çağındaki çocukların fiziksel, psikolojik gelişimlerine katkıları ve sosyal faydaları saymakla bitmiyor.

ATLARIN FİZİKSEL GELİŞİME OLAN FAYDALARI 

Koordinasyon, refleks ve motor sinir sistemi gelişimi:  Bir atı kontrol ederken, örneklenmiş hareketlerin tekrarlanması refleksleri hızlandırır ve motor sinir sisteminin planlanmasına yardımcı olur.

Denge gelişimi:  Biniciyi at üzerinde farklı pozisyonlarda oturtarak farklı kas gruplarını çalıştırabiliriz. Atın durdurulması ve yeniden yürütülmesi, hızının ve yönünün değiştirilmesi bu tip faydaları arttırır.

Kas gelişimi: At binmek bir egzersiz olsa dahi bir eğlence olarak algılanır ve bu nedenle eğlence süresi ne kadar uzar ise egzersize bağlı kas gelişimi o yönde artacaktır.

Bağların ve Kasların Esnemesi: Bir atı üzerinde oturmak yakınlaştırıcı kalça kaslarının gerilmesini gerektirir. Bu ata tırmanmadan önce ön-gerilme ile gerçekleştirilir ve kas gerilmesi öce dar bir ata binen binicinin giderek daha geniş bir ata binmesi ile artmaya devam eder. Binici ata üzengisiz oturduğu için yerçekimi ön taraftaki kasların gerilmesine yardımcı olur. Binici atın hareketlerine karşı dik oturmaya teşvik edilirken karın ve sırt kasları gerilir. At üzerindeki rutin egzersizlerin sonucu olarak ve yuları tutmak ve kullanma işlemi gerçekleştirilirken kol ve el kasları gerilir.

Eklemlerde Artan Hareket Aralığı: Binicinin ata bindikçe hareket aralığı artar. Hareket aralığı ayrıca ata binme ve attan inme, ata sarılma, ata tımar etme hareketleri ve ders sırasındaki egzersizler ile artar.

Gelişen Solunum ve Kan Dolaşımı: Normal olarak ata binmek bir kardiyovasküler egzersiz olarak kabul edilmese dahi, atın koşması ve yürümesi solunumu ve kan dolaşımını arttırır.

Sindirim Sisteminin Gelişimi: Tüm egzersiz türleri gibi, ata binmek de iştahı açar. Sindirim sistemi canlandırılır ve sindirme etkinliği artar.

Duygusal Bütünleşme: Ata dokunmak, dokunma duyularını canlandırır. Bir ahır ve çiftlik ortamındaki çeşitli kokular da koku alma sistemini uyarır. Atı kontrol etmek için göz kullanılır.

ATLARIN PSİKOLOJİK GELİŞİME OLAN FAYDALARI

Mutluluk Hissi: Ata binmek çocuklarda eğlenceli bir etkinliktir. Mutluluk hissi yüz ifadelerinde yansıması görülmektedir.

Artan Kendine Güven Duygusu: Kendisinden çok daha büyük ve güçlü bir hayvanı kontrol etme becerisi, çok önemli bir kendine güven duygusu kazandıran unsurdur.

ATLARLA OKUMAYI ÖĞRENMEK…

Okuma Gelişimi: Bir insanın okumaya başlamadan önce şekiller, boyutlar ve hatta renkler arasındaki farklılıkları tanıması gerekir. Bu farklılıklar, at üzerinde, oyunların ve aktivitelerin bir parçası olarak daha kolay öğretilebilir. Öğrenmek binicilik dersinin bir parçası olduğunda daha az direnç gösterilir. Parkurda oluşturulacak işaretler sayesinde harfler öğrenilebilir ve sözcükler ayrı ayrı okunarak aynı şekilde kelimelerde öğretilebilir. Çıkış, tehlike, dur işaretleri içeren oyunlar v.b okumak dahil önemli hayat becerilerinin öğretilmesinde yardımcı olur.

Matematik Gelişimi: Atın attığı adımlar, parkurda bulunan nesneler ve hatta atın kulakları ve bacakları sayılarak sayma becerisi öğretilir. Oyunlar vasıtası ile toplama ve çıkarma öğretilir. Kavramlar oyunlarla öğretildiği için öğrenmeye karşı direnç daha azdır.

ATLARLA SAYGI DUYMAYI ÖĞRENMEK

Arkadaşlık: Ata binmek tek başına yapılan bir aktivite gibi görünse de gruplar halinde gerçekleştirilir. Biniciler ortak bir at sevgisini ve ortak binicilik deneyimini paylaşırlar ve bu paylaşım bir arkadaşlık oluşturmak için iyi bir temeldir.

Saygının ve Hayvan Sevgisinin Gelişmesi: Atlar büyük ölçüde bakım ve ihtimama gereksinim duyarlar. Bir süre sonra biniciler hayvanlara yürekten bağlanırlar. Onlara karşı ilgileri artarken bakımını da yapmayı öğrenirler. Önce atın ihtiyaçlarını karşılamayı öğrenirler.

Artan Deneyimler: Binicilikte kazanılan deneyim türleri sonsuzdur. Ata sarılmaktan ve onu tımar etmekten, at sürmeye, at gösterilerine gitmekten atın bir parçası olmaya kadar, binici sürekli olarak deneyim kazanır ve gelişme gösterir.

Eğlenmek: Hiç şüphesiz ata binmek eğlencelidir. Biniciler her katıldıkları derste heyecan ve zevki daha fazla hissederler.

Yörük Çadırı’nın tüm misafirleri istemeleri halinde bu ayrıcalıklı imkandan faydalanmaktadır. Siz ve çocuğunuzun da bu imkanlardan profesyonelce faydalanmasını istiyorsanız sizleri Yörük Çadırı’na bekliyoruz.

Yörük Çadırı Eskişehir Binicilik

1 thought on “Eskişehir Binicilik

 1. Çok başarılı bir tesis. Çocuklarım ve eşimle birlikte müthiş bir kahvaltı yaptıktan sonra hepimiz ata binmeyi tecrübe ettik. Atlar çok asıl ve duygulu. Herkese tavsiye ederim. Böyle bir imkan verdiğiniz için teşekkürler Yörük Çadırı.

Comments are closed.