12Haz

Evde Biber Salçası Nasıl Yapılır?

Ev yapımı biber salçası : Yazın lezzetini kışta da tatmak isteyenlere birebir. İster domates salçası olsun isterse kırmızı biber salçası Türk yemeklerinin vazgeçilmezi.

Türk aile damak tadı ikisini birlikte kullanmayı sever. Yazdan hazırladığımız domates ve biber salçalarını birbirine karıştırarak kullandığımızda ortaya çıkan aromayı tercih edenlerden. Üstelik biber salçasıyla domates salçasını harmanladığımızda daha az kullanarak aynı sonucu almak mümkün. Böylece aslında bir nevi tasarrufta yapmış oluyoruz sanki.

Biber salçası, lezzetli fakat domates salçasına göre yapımı biraz daha zor bir salçadır İlk evde biber salçası yapımına giriştiğimizde sağa sola fışkıran kapya biberler tüm mutfağı mahvetmiş izlerini zar zor temizleyebilmiştim çünkü kapya biber kaynadıktan sonra  fokur fokur piştiğinden etrafa fışkırması içten bile değil. Üstelik biber lekesi değdiği yerlerden oldukça da zor çıkıyor üstelik. Bizden uyarması. Kontrollü bir şekilde pişirmekte fayda var anlayacağınız. Hatta eviniz müsaitse balkonda yada  bahçede yapmayı tercih ederseniz daha  da rahat olabilir yapması.

Ev yapımı biber salçası nasıl yapılır :

Evde yapımı biber salçasını evde yapmaktan bahsetmişken onu da hemen anlatalım. Zor olan bizim için yerli biber tohumu bulmak oldu.  Uzun araştırmalar sonucunda bulduğumuz tohumları Eskişehir’de kendimize ait tarlalara ektik. Üretim aşamasının tamamında herhangi bir zirai ilaç yada zararlı kimyasal kullanmadan yetiştirilen zamanı geldiğinde toplanan kapya biberlerimizi Yörük Çadırı’nın mutfağında  yıkayıp , sap kısımlarını ve içindeki tohum kısımlarını ayırdık. Robottan geçirdiğimiz biberleri odun ateşinde kocaman kazanlarda pişirerek cam kavanozlara doldurduk. Bu şişeleri özel kaynatma kazanlarımızda kaynatarak vakumlama işlemini tamamladık. Yörük Çadırı,  tüm ürünlerinde olduğu gibi biber salçasında da lezzetiyle iddialı. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda yada  tadını beğenmezseniz koşulsuz iade alınır.

Kırmızı biber ( biber salçasının) faydaları :

Biber salçası da domates salçası gibi tam bir şifa kaynağıdır. En bilinen özelliği afrodizyak etkisinin olmasıdır. İçinde bulunan kapsaisin  maddesi sayesinde sinir uçları uyarılmaktadır.  Ayrıca iştah açmaktan, kolesterolü düşürmeye, damar tıkanıklığından bazı kanser türlerine kadar birçok hastalığa kadar da  iyi geldiği bilinmektedir. Fakat tüm gıda ürünlerinde olduğu gibi biberinde en doğalını bulmak gerekir. Biber yetiştiriciliğindeki dikkat edilmesi gereken en önemli konu toprak kalitesi  ve iklim şartlarıdır. Ilık ve sıcak mevsimi seven biber soğuğa karşı dayanıksızdır. Bu nedenle herhangi bir don olayına karşı ilkbaharda tehlike geçtikten sonra dikim yapılmalıdır.  Toprağın minarel yönünden zengin olması ve hassas bir bitki  olan biberin böceklenmeye karşı  zararlı kimyasal ilaçlar kullanılmadan yetiştirilmesi de hem sağlığınız hem de salçanızın lezzeti açısından çok önemlidir.

Afiyet olsun 🙂